Parafia
Św. Faustyny Dziewicy
w Częstochowie

Parafia Św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie

Parafia Świętej Faustyny Dziewicy w Częstochowie


Wczytywanie...Proudly made by Aleksander Szarek

"Kiedyśmy się zeszli
tu przed tym obrazem,
to se zaśpiewojmy
Matce Bożej razem.
Hej! Matce Bożej razem.

Hej! Ty Matko Boska,
prowadź nas ku chwale.
Będziemy Cię wielbić
na najwyższej skale.
Hej. Na najwyższej skale. "

W Ludźmierzu, w kościele parafialnym, w głównym ołtarzu znajduje się łaskami słynąca figura Matki Bożej, zwaną Królową Podhala. Rzeźbę wykonał nieznany artysta w drewnie lipowym. Cała figura jest pozłacana. Wyraz twarzy Madonny jest pełen wdzięku. Uroku dodaje serdeczny uśmiech. Dzieciątko Jezus prawą ręką błogosławi, w lewej zaś trzyma jabłko królewskie. Historycy sztuki zaliczają figurę do typu tzw. "Pięknych Madonn" z kręgu nowosądeckiej szkoły z XV w.

15 sierpnia 1963 r. ks. Stefan Kardynał Wyszyński, prymas Polski, w otoczeniu biskupów dokonał uroczystej koronacji figury koronami papieskimi Jana XXIII. Przygotowywał uroczystości koronacji min. Ks. Stanisław Nowak, nasz Arcybiskup, który wówczas był w Ludźmierzu wikariuszem. W czasie koronacji miało miejsce drobne na pozór, ale znamienne wydarzenie. Po ukoronowaniu figury Matki Bożej, kiedy biskupi podnieśli feretron wypadło berło, które Matka Boża trzyma w ręku. Chwycił je w locie bp Karol Wojtyła, co Kard. Wyszyński skomentował: "Matka Boża daje Ci swoje królestwo..." Nic więc dziwnego, że Ta, która pierwsza podała mu berło, wyszła na spotkanie Jana Pawła II w 1979 r. w czasie jego pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, gdy papież przybył do Nowego Targu.

6 października 2007 r. odbyła się w naszej parafii piękna uroczystość. Dzięki naszemu księdzu Arcybiskupowi i kustoszowi z Ludźmierza Ks. Prałatowi Tadeuszowi Juchasowi została wprowadzona do naszej parafii w asyście ok. 400 górali piękna kopia figury Matki Bożej Ludźmierskiej - dar Związku Podhalan.

22 sierpnia 2010 r. zostały nałożone na figurę Matki Bożej korale, które są widocznym znakiem trzyletniego przygotowania do 50 rocznicy koronacji Królowej Podhala. Korale nałożył kapelan Związku Podhalan Oddziału Rabka, paulin, o. Jan Pach.

Dziękujemy Miłosiernemu Bogu, że na naszym Wzgórza Miłosierdzia króluje i Pan Jezus Miłosierny i Królowa Podhala, Matka Miłosierdzia.